ul. Kormoranów 23, 44-100 Gliwice Sikornik
tel. 32 232-23-41, sekretariat@zsp15.gliwice.eu

Menu
Licznik odwiedzin: 5895886

Szkoła Podstawowa nr 41 im. Władysława Broniewskiego w Gliwicach

Aktualności

W kinie

Data dodania: 2023-07-07

W kinie Cinema City w Gliwicach obejrzeliśmy film animowany "Miss Kraken". Historia dość fantastyczna, ale podobało nam się jej przesłanie. Po filmie degustowaliśmy to, co lubimy najbardziej w MC Donaldzie.
Półkolonie były pięknym łącznikiem pomiędzy rokiem szkolnym, a wakacjami, które właśnie rozpoczęliśmy.  Pozdrawiamy i do zobaczenia we wrześniu!

Kolejka w Rudach

Data dodania: 2023-07-06

Przejażdżka kolejką w Rudach to ciekawe przeżycie wycieczki zabytkiem z 1899 roku. Tym razem nie zwiedzaliśmy zabytkowej kuźni, ale od razu udaliśmy się na ognisko piec kiełbaski. Nigdzie tak nie smakują, jak właśnie w tym miejscu. To już przedostatni dzień naszej półkolonii!

W Ogrodzie Botanicznym

Data dodania: 2023-07-05

Do Ogrodu Botanicznego przyjechaliśmy trochę spóźnieni, ale udało się zrealizować wszystkie zaplanowane zajęcia. Podzieleni na dwie grupy rozpoznawaliśmy, a raczej poznawaliśmy rożne zioła, które stanowią przyprawy w naszych kuchniach, ale nie zawsze wiemy, jak wyglądają w stanie naturalnym. Mogliśmy popróbować prosto z krzaka porzeczek w trzech kolorach, agrestu, ziół. A wiecie, co to świdośliwa? Ma bardzo smaczne owoce. Potem wymieniliśmy się grupami na degustację zaparzonych ziołowych herbatek. Po warsztatach było szaleństwo w parku linowym, na placu zabaw, na siłowni, każdy korzystał, z czego chciał. Była też możliwość zakupu loda czy lizaka. Bardzo przyjemnie spędzony, kolejny dzień półkolonijny.W Wygiełzowie

Data dodania: 2023-07-04

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie to cofnięcie się w dość odległe czasy naszych przodków. Zrekonstruowane i zgromadzone w skansenie budynki mieszkalne, sakralne i użytkowe dają nam spojrzenie niełatwego, z naszego punktu widzenia, życia ludzi sprzed lat. Okazuje się, że dzieci były wychowywane troskliwie, aczkolwiek z przystosowaniem do panujących warunków. Te z biedniejszej rodziny, a takich była większość, spały na glinianej podłodze, często w tej samej izbie co reszta domowników wraz z domowymi zwierzętami hodowlanymi. Bardzo wcześnie były wdrażane do pracy w polu i obejściu. W szkole zachowywały dyscyplinę, ponieważ za jej brak groziły im surowe kary. Kończyły często tylko kilka klas szkoły podstawowej, rzadko ktoś miał dostęp do dalszej nauki. Przyuczane do zawodu terminowały u okolicznych rzemieślników. Ludzie żyli w zgodzie z naturą i z poszanowaniem wartości. Co nie znaczy, że teraz nie uczymy naszych pociech rzeczy dobrych. Ale zdecydowanie żyjemy w zupełnie odmiennych czasach.

W Muzeum Chleba w Radzionkowie

Data dodania: 2023-07-03

W Muzeum Chleba oddycha się minioną epoką. Szacunek do chleba jest tutaj na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wiedzę przekazaną zarówno ustnie przez przewodników, jak i poprzez film, który oglądaliśmy. Zgromadzone przedmioty każą pochylić głowę nad życiem, bez tych wszystkich nowoczesnych sprzętów i wszystkich udogodnień, jakimi obecnie dysponujemy. Ale czy życie wówczas, widziane z naszej perspektywy, oznaczało mniej szczęścia? Nasi dziadkowie i pradziadkowie pracowali ciężko na kawałek chleba. Ale żyli wolniej niż my, mieli więcej czasu dla rodziny, a przez to bardziej doceniali wszystko, co mieli. Czasy się zmieniają, taka kolej rzeczy. Niemniej, uświadomienie sobie, co stanowi prawdziwą wartość w życiu, jest cenne. Chociażby w kwestii nie marnowania jedzenia, co zwłaszcza obecnym dzieciom przychodzi nadspodziewanie łatwo. Kolejny, szósty dzień półkolonii zaliczamy do udanych:)

W chorzowskim zoo

Data dodania: 2023-06-30

Pięknie zapowiadający się dzień został przewidziany na zwiedzanie zoo. Nie rozczarowaliśmy się. Zobaczyliśmy na wybiegu żyrafy, słonie, lwy, niedźwiedzia, pumy, a także pingwiny, papugi i wiele innych zwierząt. Towarzyszył nam w drodze paw. Zatrzymaliśmy się w pobliżu straganów i na lody, a kto chciał, mógł też skorzystać z placu zabaw. Wycieczka dość męcząca, bo w zoo jest gdzie chodzić, nie udało się dotrzeć do wszystkich zwierząt, ale wróciliśmy zadowoleni na obiad do szkoły. 😀

Na stadionie

Data dodania: 2023-06-29

Wizyta na stadionie, niekoniecznie na meczu, może być równie interesująca. Zwłaszcza, jeśli mogliśmy wejść w miejsca z reguły niedostępne dla przeciętnych kibiców. A kibiców wśród nas było całkiem sporo. Zwłaszcza chłopcy wykazali się dużą wiedzą na temat naszych sportowców. Teraz wzbogaciliśmy ją o techniczne dbanie o trawnik, co wymaga niemałego zaangażowania, byliśmy w sali konferencyjnej, w strefie vipowskiej i koło słynnego "młyna". Zadawaliśmy pytania, a usatysfakcjonowani, wróciliśmy do szkoły, na warsztaty budowania z klocków. Super zabawa!  

Warsztaty w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach

Data dodania: 2023-06-28

Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach to miejsce, które już doskonale znamy. Często odwiedzamy, ze względu na bogatą ofertę edukacyjną i profesjonalne przygotowanie. Tematyka spotkań to przede wszystkim historia śląskich tradycji, zwyczajów i zabaw. Panie uczą nas śpiewać, opowiadają i pokazują, jak kiedyś gotowano, jak wykonać proste zabawki i jak bawić się zabawami naszych dziadków. Dzieci nie tylko słuchają, ale również czynnie uczestniczą we wszystkich proponowanych zajęciach. Tym razem panie nauczyły nas, jak przygotować kluski śląskie, podpowiedziały również jak wykorzystać ziemniaki z poprzedniego dnia i co można dobrego zjeść na śniadanie. Wszystkiego mogliśmy popróbować. Nauczyliśmy się również układania sztućców, co okazało się mega trudne, bo większość z nas nie wiedziała, jak to zrobić... :) Nie zabrakło też zabaw ruchowych i rywalizacji, więc spotkanie było bardzo smakowite i udane.

Dziś warszaty w Teatrze Muzycznym

Data dodania: 2023-06-27

Warsztaty w Teatrze Muzycznym odbyły się w trzech grupach. Poćwiczyliśmy, jak prawdziwi aktorzy naszą wymowę, a potem bawiliśmy się, rozwijając wyobraźnię, mimikę twarzy i zdolności aktorskie. 
Po powrocie z teatru już czekały na nas kolejne warsztaty, tym razem drukarskie. Firma Kalander zadbała o każdy szczegół, abyśmy mogli zagłębić się w tajniki historii i poznali sposoby drukowania metodami Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga. Każdy z nas ułożył swoje imię, pamiętając o jego zwierciadlanym odbiciu, które potem drukowaliśmy na certyfikacie, korzystając ze specjalnej prasy. W końcowym etapie jeszcze nadawaliśmy dokumentowi ważność pieczęci lakowej. Pogoda dopisała, a zabawy na boiskach szkolnych dopełniły dzisiejszy udany dzień:)

Półkolonie rozpoczęte!

Data dodania: 2023-06-26

Pierwszy dzień półkolonii minął spokojnie i w szkole. Gościliśmy przedstawicieli Policji, którzy udostępnili nam do pooglądania radiowóz i dwa policyjne motocykle, oraz różnego kalibru broń. Można było dokonać odcisku palców, a nawet całej dłoni. Policjanci odpowiadali na nasze dociekliwe pytania i byli bardzo cierpliwi. Udzielili nam też cennych rad wakacyjnych dotyczących bezpieczeństwa. A kiedy wyszedł do nas Sznupek, to już w ogóle półkolonie uznaliśmy za rozpoczęte! Potem jeszcze "odwiedziły nas mrówki", to znaczy właściciel "Bożej Pasieki", który pięknie opowiadał nam o tych małych, pracowitych owadach i pokazał królową matkę, która zrobiła na nas ogromne wrażenie swoimi rozmiarami! 

« 1 2 3 4 5 ...120 »