Spacer po najbliższej okolicy

Data dodania: 2016-11-03

26 października reprezentanci kółka historyczno-regionalnego klas młodszych (II-III) oraz starszych (IV-VI) wybrali się ze swoją opiekunką, p. Ireną Małką na pierwszy w tym roku spacer po najbliższej okolicy. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie na naszym osiedlu znajdował się Ośrodek Wypoczynkowy - Mała Wenecja, dlaczego w Gliwicach nie ma Operetki Ślaskiej, Teatru Muzycznego, ale jest Teatr Miejski, gdzie mieszkał poeta Tadeusz Różewicz i kto jest autorem tablicy pamiątkowej na domu, w którym mieszkał. To nie koniec "odkryć" naszych małych historyków, ponieważ okazało się, że w Gliwicach funkcjonowało kiedyś kino Jutrzenka, a niewielka i z pozoru bardzo spokojna rzeczka Ostropka w czasie ulewnego deszczu potrafi sprawić wiele problemów na ulicy Nowy Świat. Dociekliwi uczniowie odwiedzili również cmentarz Wójtowa Wieś. Zapalili znicze na mogile Powstańca Śląskiego i na grobie matki Tadeusza Różewicza, a także odnaleźli mogiłę zamordowanych mieszkańców naszego miasta w styczniu 1945r. Taki niedaleki spacer, a tyle historycznej wiedzy!